DMN2004WKQ-7
Description
MOSFET N-CH 20V 540MA SOT323
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMN2004WKQ-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:540mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:150 pF @ 16 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):200mW (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)