IXTY90N055T2-TRL
Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO252
DataSheet
IXTY90N055T2-TRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:42 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2770 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)