MCAC150N03A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
N-CHANNEL MOSFET, DFN5060
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
MCAC150N03A-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:150A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:92.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4498 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):75W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)