STE53NC50
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 53A ISOTOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STE53NC50 PDF
Type Description
Series:PowerMESH™ II
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:53A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:80mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:434 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11200 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):460W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)