IXTA380N036T4-7-TR
Description
MOSFET N-CH 36V 380A TO263-7
DataSheet
IXTA380N036T4-7-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):36 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:380A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:260 nC @ 10 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):480W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)