VMO60-05F
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 60A TO240AA
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
VMO60-05F PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:75mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 24mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:405 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:12600 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):590W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)