MCTL300N10Y-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 300A TOLL-8L
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
MCTL300N10Y-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:300A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.45mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:240 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13258 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):500W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)