RRS075P03FRATB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 30V 7.5A 8SOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RRS075P03FRATB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:21mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:21 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1900 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOP
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)