APTM10UM02FAG
Description
MOSFET N-CH 100V 570A SP6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APTM10UM02FAG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:570A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:1360 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:40000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1660W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)