IRL40S212ARMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRL40S212ARMA1 PDF
Type Description
Series:HEXFET®, StrongIRFET™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:195A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:4.5 V @ 137 nC
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:25 V @ 8320 pF
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):231W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)