IXFF24N100
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 22A I4PAC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXFF24N100 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:390mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:250 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:-
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)