IXFH67N10Q
Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO247AD
DataSheet
IXFH67N10Q PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:67A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:25mOhm @ 33.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:260 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Supplier Device Package:TO-247AD (IXFH)
Package / Case:TO-247-3
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AOD452AL_008
AOD452AL_008
MOSFET N-CH 25V 55A TO252