F475R12KS4B11BOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 100A 500W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
F475R12KS4B11BOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):100 A
Power - Max:500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.75V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.1 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C