IXBN75N170
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1700V 145A 625W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXBN75N170 PDF
Type Description
Series:BIMOSFET™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:-
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):145 A
Power - Max:625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):25 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.93 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)