FP150R12KT4BPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1200V 150A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP150R12KT4BPSA1 PDF
Type Description
Series:EconoPIM™3
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):150 A
Power - Max:-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.35 nF @ 25 V
Input:Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)