APTGT35A120D1G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1200V 55A 205W D1
DataSheet
APTGT35A120D1G PDF
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):55 A
Power - Max:205 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.5 nF @ 25 V