IRG5K100HF12B
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 200A POWIR 62
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IRG5K100HF12B PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):200 A
Power - Max:780 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):2 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:11.7 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)