IXYH40N120C3D1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 64A 480W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYH40N120C3D1 PDF
Type Description
Series:GenX3™, XPT™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):64 A
Current - Collector Pulsed (Icm):105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 40A
Power - Max:480 W
Switching Energy:3.9mJ (on), 660µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:85 nC
Td (on/off) @ 25°C:24ns/125ns
Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):195 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)