FGY40T120SMD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 80A TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGY40T120SMD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:882 W
Switching Energy:2.7mJ (on), 1.1mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:370 nC
Td (on/off) @ 25°C:40ns/475ns
Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):65 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)