IRGSL14C40LPBF
Description
IGBT, 20A, 370V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRGSL14C40LPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):430 V
Current - Collector (Ic) (Max):20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.75V @ 5V, 14A
Power - Max:125 W
Switching Energy:-
Input Type:Logic
Gate Charge:27 nC
Td (on/off) @ 25°C:900ns/6µs
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)