RGT40TS65DGC11
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IGBT 650V 40A 144W TO-247N
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGT40TS65DGC11 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:144 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:40 nC
Td (on/off) @ 25°C:22ns/75ns
Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):58 ns
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)