IXGR50N90B2D1
Description
IGBT 900V 40A 100W ISOPLUS247
DataSheet
IXGR50N90B2D1 PDF
Type Description
Series:HiPerFAST™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 50A
Power - Max:100 W
Switching Energy:4.7mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:135 nC
Td (on/off) @ 25°C:20ns/350ns
Test Condition:720V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)