STGB20NB37LZ
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IGBT 425V 40A 200W D2PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGB20NB37LZ PDF
Type Description
Series:PowerMESH™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):425 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 4.5V, 20A
Power - Max:200 W
Switching Energy:11.8mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:51 nC
Td (on/off) @ 25°C:2.3µs/2µs
Test Condition:250V, 20A, 1kOhm, 4.5V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)