GPA060A060MN-FD
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 120A 347W TO3PN
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
GPA060A060MN-FD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 60A
Power - Max:347 W
Switching Energy:2.66mJ (on), 1.53mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:225 nC
Td (on/off) @ 25°C:45ns/150ns
Test Condition:400V, 60A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):140 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)