IXGH39N60B
Description
IGBT 600V 76A 200W TO247AD
DataSheet
IXGH39N60B PDF
Type Description
Series:HiPerFAST™
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):76 A
Current - Collector Pulsed (Icm):152 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 39A
Power - Max:200 W
Switching Energy:4mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:110 nC
Td (on/off) @ 25°C:25ns/250ns
Test Condition:480V, 39A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)