IXGK50N60BD1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 75A 300W TO264AA
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGK50N60BD1 PDF
Type Description
Series:HiPerFAST™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 50A
Power - Max:300 W
Switching Energy:1.5mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:110 nC
Td (on/off) @ 25°C:50ns/200ns
Test Condition:480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)