IXGA20N120B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 40A 150W TO263
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGA20N120B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:150 W
Switching Energy:6.5mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:63 nC
Td (on/off) @ 25°C:28ns/400ns
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)