IXGV25N250S
Description
IGBT 2500V 60A 250W PLUS220SMD
DataSheet
IXGV25N250S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:5.2V @ 15V, 75A
Power - Max:250 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:75 nC
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)