ET960-Q27E
Manufacturer
iBASE Technology
VIGOR # :
Description
COM EXPRESS (TYPE 6), INTEL CORE
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
ET960-Q27E PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Core Processor:Intel Core i7-5850QE
Speed:2.7GHz
Number of Cores:1
Power (Watts):-
Cooling Type:Heat Sink
Size / Dimension:3.74" x 4.92" (95mm x 124.97mm)
Form Factor:-
Expansion Site/Bus:Mini-PCIe, PCIe
RAM Capacity/Installed:16GB/0GB
Storage Interface:-
Video Outputs:DisplayPort, DVI, HDMI, VGA
Ethernet:GbE
USB:USB 2.0 (4), USB 3.0 (4)
RS-232 (422, 485):-
Digital I/O Lines:4
Analog Input:Output:-
Watchdog Timer:Yes
Operating Temperature:0°C ~ 60°C