HLV800-256AV
Manufacturer
Diamond Systems
VIGOR # :
Description
SBC 800MHZ VORTEX86DX DAQ PC104
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
HLV800-256AV PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Core Processor:Vortex86DX
Speed:800MHz
Number of Cores:1
Power (Watts):5.4W
Cooling Type:Heat Sink
Size / Dimension:3.78" x 3.55" (95.89mm x 90.17mm)
Form Factor:PC/104
Expansion Site/Bus:PC/104
RAM Capacity/Installed:256MB/-
Storage Interface:FlashDisk, IDE UDMA
Video Outputs:LCD, VGA
Ethernet:10/100Mbps
USB:USB 2.0 (4)
RS-232 (422, 485):2
Digital I/O Lines:40
Analog Input:Output:16
Watchdog Timer:No
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C