MI990VF-X28E
Manufacturer
iBASE Technology
VIGOR # :
Description
ITX, INTEL XEON E3-1505M V5 (2.8
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
MI990VF-X28E PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Core Processor:Intel Core E3-1550M
Speed:2.8GHz
Number of Cores:1
Power (Watts):-
Cooling Type:-
Size / Dimension:6.7" x 6.7" (170.18mm x 170.18mm)
Form Factor:Mini-ITX
Expansion Site/Bus:PCIe
RAM Capacity/Installed:32GB/0GB
Storage Interface:M.2, mSATA
Video Outputs:Display Port, DVI, HDMI, LVDS
Ethernet:GbE (2)
USB:USB 2.0 (2), USB 3.0 (6)
RS-232 (422, 485):6
Digital I/O Lines:4
Analog Input:Output:-
Watchdog Timer:Yes
Operating Temperature:0°C ~ 60°C