VL-EBX-12T
Manufacturer
VersaLogic Corporation
VIGOR # :
Description
SBC PENTIUM M745 1.0 GHZ MAX 2GB
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
VL-EBX-12T PDF
Type Description
Series:Cobra
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:Pentium M 745
Speed:1.0GHz
Number of Cores:1
Power (Watts):12W
Cooling Type:Fan
Size / Dimension:5.75" x 8" (146mm x 203mm)
Form Factor:EBX
Expansion Site/Bus:PC/104-Plus
RAM Capacity/Installed:2GB/0GB
Storage Interface:SATA2 (2), ATA-4, ATA100, CompactFlash
Video Outputs:VGA, LVDS
Ethernet:10/100Mbps (2)
USB:USB 2.0 (4)
RS-232 (422, 485):4
Digital I/O Lines:32
Analog Input:Output:8:0
Watchdog Timer:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C