A6D630-AN01-01
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
AC AXIAL FAN
Catalog
AC Fans
DataSheet
A6D630-AN01-01 PDF
Type Description
Series:A6D630
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:480VAC
Size / Dimension:Round - 630mm Dia
Width:209.5mm
Air Flow:4426.3 CFM (123.94m³/min)
Static Pressure:0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial, 3 Phase
Features:Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):550W
RPM:1010 RPM
Termination:Terminal Block
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-40 ~ 131°F (-40 ~ 55°C)
Approval Agency:CCC, CE, EAC, VDE
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4656Z
4656Z
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM
FAA1-08025QSMT31
FAA1-08025QSMT31
FAN AXIAL 80X25MM 230VAC TERM
R87B-FA3A15HPFR
R87B-FA3A15HPFR
FAN AXIAL 180X64.5MM 115VAC TERM