FDA2-25489NBHT4F-SF
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
DataSheet
FDA2-25489NBHT4F-SF PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-25489-SF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 254mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:860.0 CFM (24.08m³/min)
Static Pressure:0.846 in H2O (210.7 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:68.0dB(A)
Power (Watts):97.0W
RPM:3200 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)