OA172AN-11-3TB
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
OA172AN-11-3TB PDF
Type Description
Series:OA172
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 172mm Dia
Width:50.80mm
Air Flow:135.0 CFM (3.78m³/min)
Static Pressure:0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:33.0dB
Power (Watts):16.00W
RPM:1800 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Approval Agency:cURus, TUV
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OA180AN-11-1TB1856
OA180AN-11-1TB1856
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC TERM
FAN BLOWER CF 150X74MM 115VAC
R2D140-AB02-14
R2D140-AB02-14
MOTORIZED IMPELLER
SiT3372AC-2B9-25NG173.370750T
SiT3372AC-2B9-25NG173.370750T
XTAL OSC VCXO 173.37075MHZ LVDS
OA172AN-11-3TB
OA172AN-11-3TB
41031
B555 10X14 WHT/BLK
VI-22M-MX-F1
VI-22M-MX-F1
DC DC CONVERTER 10V 75W