R87F-A1A15HP
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X38MM 100VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
R87F-A1A15HP PDF
Type Description
Series:R87F
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:100VAC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.00mm
Air Flow:110.7 CFM (3.10m³/min)
Static Pressure:0.374 in H2O (93.1 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:42.0dB
Power (Watts):15.00W
RPM:2750 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)