R3G220-RD49-04
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
220 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Catalog
AC Fans
DataSheet
R3G220-RD49-04 PDF
Type Description
Series:Green Tech RadiCal® R3G220RD
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 252mm Dia
Width:92.00mm
Air Flow:771.0 CFM (21.59m³/min)
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Electronic Commutation (EC)
Noise:69.0dB(A)
Power (Watts):170W
RPM:3290 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)