R2E175-AR70-05
Description
MOTORIZED IMPELLER
DataSheet
R2E175-AR70-05 PDF
Type Description
Series:R2E175
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 175mm Dia
Width:68.50mm
Air Flow:-
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):44.00W
RPM:2950 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)