OA172AP-11-3TB
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
DataSheet
OA172AP-11-3TB PDF
Type Description
Series:OA172AP
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:50.80mm
Air Flow:135.0 CFM (3.78m³/min)
Static Pressure:0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:33.0dB
Power (Watts):16.00W
RPM:1800 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)