R2E180-AS77-05
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R2E180-AS77-05 PDF
Type Description
Series:R2E180
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 180mm Dia
Width:84.50mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):100W
RPM:2300 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 95°F (-25 ~ 35°C)