R2E250-AS47-09
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R2E250-AS47-09 PDF
Type Description
Series:R2E250
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 250mm Dia
Width:99.00mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):215W
RPM:2700 RPM
Termination:4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP44
Operating Temperature:-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)