R4D400-AD22-06
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
MOTORIZED IMPELLER
Catalog
AC Fans
DataSheet
R4D400-AD22-06 PDF
Type Description
Series:R4D400
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:400VAC
Size / Dimension:Round - 404mm Dia
Width:217.5mm
Air Flow:-
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial, 3 Phase
Features:Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:-
Power (Watts):515W
RPM:1220 RPM
Termination:9 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)