06015VA-12N-AA-00
Manufacturer
NMB Technologies Corp.
VIGOR # :
Description
FAN 12VDC 60X15MM 2WR
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
06015VA-12N-AA-00 PDF
Type Description
Series:06015VA
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:15.00mm
Air Flow:17.6 CFM (0.493m³/min)
Static Pressure:0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:33.5dB
Power (Watts):1.44 W
RPM:5100 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)