
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AFB |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 120mm L x 120mm H |
| Width: | 25.40mm |
| Air Flow: | 103.7 CFM (2.90m³/min) |
| Static Pressure: | 0.371 in H2O (92.5 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 44.5dB(A) |
| Power (Watts): | 4.8 W |
| RPM: | 3100 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.437 lb (198.00 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of AFB1212VH-T500 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
FAN 12VDC 40X28MM 3WIRES
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE
CRYSTAL 24.5760MHZ 12PF SMD
XTAL OSC VCXO 491.5200MHZ LVPECL
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE
SPLIT LOOM 5/8INCH ORANGE 5FT