OD1238AP-48HTB
Description
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 48VDC
DataSheet
OD1238AP-48HTB PDF
Type Description
Series:OD1238AP
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Square - 119.5mm L x 119.5mm H
Width:38.50mm
Air Flow:140.0 CFM (3.92m³/min)
Static Pressure:0.480 in H2O (119.6 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:48.0dB(A)
Power (Watts):10.6 W
RPM:3600 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)