OD172SAPL-12HB
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
OD172SAPL-12HB PDF
Type Description
Series:OD172SAPL
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:38.50mm
Air Flow:225.0 CFM (6.30m³/min)
Static Pressure:0.730 in H2O (181.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:55.0dB
Power (Watts):-
RPM:4000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)