
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EFB |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Size / Dimension: | Round - 172mm Dia |
| Width: | 50.80mm |
| Air Flow: | 302.3 CFM (8.46m³/min) |
| Static Pressure: | 0.937 in H2O (233.4 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection |
| Noise: | 57.0dB(A) |
| Power (Watts): | 23.28 W |
| RPM: | 4000 RPM |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 1.9 lbs (861.8 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of EFB1724VHG-T500 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER
PRESSURE GAUGES
DC DC CONVERTER 62V 15W