
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | OD6038 XC |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Width: | 38.00mm |
| Air Flow: | 86.0 CFM (2.41m³/min) |
| Static Pressure: | 2.950 in H2O (734.8 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise: | 66.0dB |
| Power (Watts): | 36 W |
| RPM: | 16000 RPM |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | cURus, TUV |
| Weight: | 0.276 lb (125.19 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of OD6038-12HHBXC10A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 92X25MM IP57 24VDC
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
PANEL MOUNT CHIME ALARM
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE