
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AFB |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Width: | 25.40mm |
| Air Flow: | 38.4 CFM (1.08m³/min) |
| Static Pressure: | 0.544 in H2O (135.5 Pa) |
| Bearing Type: | Ball |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise: | 46.5dB(A) |
| Power (Watts): | 6.72 W |
| RPM: | 6800 RPM |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency: | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight: | 0.176 lb (80.00 g) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of AFB0648EH-TP27 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FAN AXIAL 60X13MM 12VDC WIRE
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC
FAN AXIAL 60X25.4MM 48VDC WIRE
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
DC DC CONVERTER 12V 6W
CONN TRIAX JACK STR 50OHM SOLDER