07530GA-12M-AL-00
Manufacturer
NMB Technologies Corp.
VIGOR # :
Description
FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
07530GA-12M-AL-00 PDF
Type Description
Series:07530GA
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
Width:30.00mm
Air Flow:10.6 CFM (0.297m³/min)
Static Pressure:0.441 in H2O (110.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:38.5dB
Power (Watts):3.48 W
RPM:3000 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, CSA, UL, VDE
Weight:0.198 lb (89.81 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
9LG1424H5001
9LG1424H5001
FAN 140X140X51MM 24VDC
9A0824M402
9A0824M402
FAN 80X25MM 24VDC
405F/2H
405F/2H
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE
07530GA-12M-AL-00
07530GA-12M-AL-00